Kupujemy ekran projekcyjny – jak wybrać?

Kupujemy ekran projekcyjny - jak wybrać?

Używając projektor w biurze firmy lub szkole, początkowo stawiamy go na biurku i wyświetlamy obraz na najbliższym wolnym kawałku ściany. Po pewnym czasie jednak, decydujemy się na zakończenie „prowizorki” i podejmujemy decyzję o stałej instalacji rzutnika, najczęściej na suficie. Pojawia się wtedy pytanie: czy naszą instalacje powinniśmy uzupełnić także o ekran projekcyjny, a jeśli tak, to o jaki?

Odpowiedź na pierwszą część pytania brzmi: oczywiście tak! Nawet najtańszy ekran podniesie nam jasność obrazu przynajmniej dwukrotnie w porównaniu z obrazem na ścianie. Jeżeli ekran projekcyjny będzie wyposażony w czarną ramkę, to ze względu na właściwości ludzkiego oka, wyraźnie poprawi się kontrast oglądanego obrazu.

Stosunek szerokości do wysokości ekranu powinny być takie same, jak proporcje obrazu wyświetlanego przez projektor, przy jego natywnej rozdzielczości. Aktualnie najbardziej popularny format, jaki powinny mieć ekrany projekcyjne, w biurach to 16:10 (WXGA). Bardziej zaawansowane projektory mogą dysponować rozdzielczością FullHD, gdzie obraz ma proporcje 16:9. Cały czas są jednak wytwarzane projektory o proporcjach Ekran projekcyjny musi mieć szerokość dostosowaną do jasności projektora. Popularne biurowe projektory dysponują jasnościami w granicach 2000 – 3000 lumenów, co pozwala na uzyskanie w miarę wyraźnego obrazu o szerokości ok. 2m. Ekrany projekcyjne o szerokości powyżej 3 metrów, przy przeciętnych warunkach zaciemnienia, będą wymagały projektora o jasności ok. 5000 lumenów, czyli projektora ze zdecydowanie wyższej półki, o kilkakrotnie wyższej cenie.

Pod względem budowy ekrany projekcyjne możemy podzielić na rozwijane i stałe (ramowe). Jeśli posiadamy ścianę, która będzie mogła być na stałe przeznaczona do projekcji, wybierzmy ekran ramowy. Przy zbliżonej cenie, będziemy dysponować ekranem o zdecydowanie lepszych właściwościach. Ekrany ramowe mogą posiadać ramę pokrytą czarnym welurem, dzięki czemu obraz będzie dokładnie odseparowany od ściany.

Ekrany elektryczne są przeważnie standardowo sterowane przełącznikiem naściennym. Opcjonalnie mogą być sterowane pilotem radiowym. Ekrany czołowych producentów mogą posiadać także opcje sterowania z poziomu projektora (trigger). W momencie włączenia rzutnika,ekran elektryczny samoczynnie się rozwija, gdy projektor wyłączamy ekran chowa się do kasety. Ekrany mogą też mieć możliwość podłączenia do centralnych systemów sterowania.

Ze względu na rodzaj mocowania, ekrany projekcyjne przeznaczone do stałych instalacji mogą posiadać mocowanie ścienne lub sufitowe. Jeżeli dysponujemy stosunkowo niskim pomieszczeniem lub zależy nam estetyce naszej instalacji, dostępne są ekrany elektryczne przeznaczone do zabudowania w suficie. Ekran w stanie zwiniętym nie jest właściwie widoczny, dopiero po uruchomieniu wysuwa się z powierzchni sufitu. Dopełnieniem takiej instalacji może być winda, chowająca w suficie także projektor.


Ocena: 3/5 (2 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Lokalizacja na mapie:

Szerokość geograficzna: 52.100826, Długość geograficzna: 21.042772300000024

Odwiedziny botów:
  • googlebot: 33 (ostatnio: 10.03.2023 08:01:41)
  • yahoo: 5 (ostatnio: 10.06.2016 15:48:33)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz