Geneza powstania warcab

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia bloga warcaby.bielawa.pl oraz komentowania wpisów. Blog poświecony  jest wszelakim grą planszowym, lecz przede wszystkim warcabom.

Na samym początku należy przedstawić genezę powstania tej gry planszowej. Została wykreowana około XII wieku w południowej Francji lub w Hiszpanii dokładnie nie wiadomo. Warcaby doczekały się bardzo wielu odmian, lecz dyscypliną sportową są tylko warcaby polskie przez niektórych nazywane również „stupolowe”. W dużej ilości krajów gracze grają na warcabnicy posiadającej 64 pola z wykorzystaniem 24 pionków po 12 dla każdego gracza. Warcaby rozgrywane są na ciemnych planszach o wymiarach 8 na 8 pól.  W warcaby można grać tylko i wyłącznie dwójkami. Gra wymaga bardzo dobrego myślenia strategicznego i taktycznego jak również przewidywaniu ruchów naszego przeciwnika, co ułatwia nam wyjście zwycięsko z rozgrywanej partii. Pierwszy zawsze zaczyna gracz posiadający białe pionki. Celem gry jest naturalnie zbicie wszystkich pionków przeciwnika.

Niewiele osób wie, ale warcaby mają swoje mistrzostwa krajów kontynentów jak również świata. W Polsce regularne rozgrywki rozpoczęły się w latach 70 drużynowe jak i indywidualne rozgrywki o mistrzostwo Polski. Gra zyskuje coraz większą popularność na całym świecie.