Gliceryna – dystrybucja krajowa i zagraniczna

Gliceryna - dystrybucja krajowa i zagraniczna

Gliceryna popularnie nazywana również glicerolem to związek chemiczny z grupy cukroli alkoholowych, będąca najprostszym, a jednocześnie trwałym alkoholem trójwodorotlenowym. Jak powszechnie wiadomo, gliceryna jest znana ze swoich właściwości nawilżających dlatego też znajduje zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle kosmetycznym. Jest składnikiem takich wyrobów jak kremy, pomadki oraz wiele innych. Cieszy się sporą popularnością również wśród sportowców. A to za sprawą pozytywnego wpływu na ich mięśnie (stymuluje przyrost tkanki mięśniowej). Sumaryczny wzór gliceryny to C3H8O3.

Gliceryny to przede wszystkim syropowaty, bezbarwna ciecz. Jest ona przezroczysta oraz tłusta w dotyku. Doskonale miesza się z wodą z uwagi na sile działanie hydrofilowe (mieszanie właściwie bez ograniczeń). Warto wspomnieć również o tym, że posiada cechy tłuszczolubne tzn. tłuszcze otrzymywane są w procesie estryfikacji alkoholu glicerolu oraz kwasów tłuszczowych.

Skąd pozyskujemy glicerol?

Jak można się domyślać gliceryna pochodzi z naturalnych źródeł a zatem znajdziemy ją w owocach i warzywach. Jej źródłem są tłuszcze roślinne oraz tłuszcze zwierzęce. To naturalna substancja występująca w tłuszczach oraz olejach. Śladowe ilości można znaleźć również we krwi człowieka.

Chociaż szerokie zastosowanie gliceryna znajduję jako składnik kosmetyków, płynów hamulcowych i chłodniczych, a nawet materiałów wybuchowych, znajduje on również zastosowanie w przemyśle spożywczym – jest składnikiem wyrobów czekoladowych, kakaowych, suszonych owoców, a także gum do żucia i suplementów diety dla sportowców.

Z badań jakie udało się przeprowadzić w ostatnich latach wynika, że nie istnieje górna granica spożycia gliceryny. Oznacza to w praktyce, że glicerynę uznaje się jako substancję nieszkodliwą dla zdrowia. Udowodniono jednak, że jej nadmierne spożycie może doprowadzić do problemów u osób z problemami układu krążenia, mających cukrzycę lub też nadciśnienie. W takich przypadkach powinno się unikać spożywania produktów zawierających tą substancję.


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Lokalizacja na mapie:

Szerokość geograficzna: 50.26152399999999, Długość geograficzna: 19.05991599999993

Odwiedziny botów:
  • googlebot: 18 (ostatnio: 15.12.2018 14:46:21)
  • yahoo: 3 (ostatnio: 30.06.2016 23:48:41)

Podlinkuj wpis:

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.