Ecodesign

Ecodesign

W styczniu 2020 roku wejdzie w życie dyrektywa Ecodesign, wydana przez Unię Europejską. Co właściwie ona przyniesie? Jakie są jej główne założenia? Ma zrewolucjonizować kwestię ocen jakości kotłów na paliwa stałe. Na jej mocy ze sprzedaże wycofane zostaną urządzenia grzewcze, które nie będą spełniały norm podanych w dokumencie.

Czy jednak założenia projektu Ecodesign są coś warte, czy jest to kolejny pomysł urzędników, którzy „lepiej” od nas wiedzą, jak kształtować rzeczywistość. I tu trzeba oddać im sprawiedliwość, ponieważ założenia projektu są całkiem rozsądne. Dorze to ilustruje przykład mocy znamionowej. Dotychczas emisyjność urządzeń grzewczych badano podczas pracy z mocą nominalną. Ekoprojekt przewiduje również badanie, jak się kocioł zachowa, pracując na poziomie 30% swojej mocy.

Dlaczego tak? Założenia projektowe dla większości kotłów podają temperaturę roboczą dla naszego kraju między -18 do nawet -22 stopni Celsjusza. Przy takich mrozach kotły pracowałyby z pełną mocą, co w niektórych latach w ogóle się nie wydarza. Kotły w Polsce pracują więc na poziomie mniejszym, niż zakładają projektanci. Pracując zaś na niższym poziomie mogą generować większy poziom zanieczyszczeń, co ma ukrócić Ecodesign.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 2 (ostatnio: 09.11.2019 13:06:59)

Podlinkuj wpis:

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.